Livestream Yayınlarda İçerik Sunucularının Trafik Yükü ve İnternet Hız Sorunları… Çözümler…

Gerçek zamanlı streaming video dağıtımında TCP Accelerator çözümlerinin sağlayacağı kazanımları anlayabilmek için öncelikle sistem yönetimi ve ağ performansı konularını incelemekte fayda var.

Günümüzde; WEB TV, PayTV, IPTV gibi FullHD, UltraHD yayın yapan kanalların IT yönetimleri video’yu kompres ederler. Kuralına göre sistem yönetiminde Full HD için gerekli hız 5 Mbps olarak kabul ediliyor ama yatırım maliyetleri ve performans/kar/zarar denklemi nedeniyle gerçek dünyada sistem yöneticileri standartlardan taviz vermek zorunda kalırlar ve FullHD için hız 2 Mbps kadar düşebilir. Streaming Video Sunucuya dedicated bandwidth’in 1 Gbps olduğunu kabul edelim, 1Gbps / 2 Mbps hesabıyla bu sunucu ile maximum 500 müşteriye hizmet sunulabilir ama gerçek dünyada işlerin böyle yürümediğini biliyoruz. Streeming Video sunucunun işlemci kapasitesi yeterli olsa bile hat kapasitesi hızı kısıtlayacaktır. Bir data merkezinde iç trafik yükü tam ağ kapasitenin ortalama olarak %60-70’i gibidir. Streaming video servisi veren data center trafiği temizdir ama internet ağlarına çıkıldığında ağ hatlarını kullanan milyonlar ve ağda QoS garantili trafik olduğu için bant genişliği kapasitesi %100 kullanılamaz. Kullanmak istenir ama kullanılmasa iyi olur, yoksa herkes bant genişliği kapasitesini %100 kullanırsa ağ trafiğinde QoS performansı yok olur.

QoS performansını bozmak istemeyen sistem yöneticilerinin bant genişliği ağ kapasitesinin %70’ini kullandıklarını kabul edersek bu kapasiteye göre sunucu başına 350 müşteriye hizmet sunulabilir ama birde genel olarak 1-e-1 protection ve diğer risk faktörleri icin mevcut kapasitenin %70’nin kullanıldığını kabul edersek sunucu başına 250 müşteriye hizmet verilebilir. Aslında, sistem yöneticileri islemci kapasitesini ve soğutma sistemlerini zorlamamak icin sunucuyu bu performansta çalıştırmayı tercih etmezler. Yine de, farz edelim ki, 1 Gbps dedicated bandwidth’i olan sunucu başına 250 müşteri aldık ve bu müşterilerin hepsi akşam eve geldi “livestream” film veya football maçı seyredecek. Sonuç, sistem aşırı yüklecek, yayın bozulacak, donacak, kesilecek.

Türkiye internet ağlarının kapasite ve kalite sorunlarının neden olduğu oversubscription koşullarında yüksek oranda paket kayıpları ve aşırı jitter problemlerini aşmak için ihtiyacınız olan bant genişliği ve hız gereksinimlerinizi TAYF Teknoloji’nin TCP Acceleration çözümleri karşılayacak, mevcut yatırımınız ile daha çok müşteriye daha hızlı ve kaliteli hizmet vermenizi sağlayacaktır.

Yatırımcı ve yöneticiler olarak sistem alt yapı yatırımızı maksimum verimle kullanarak karlılığınızı koruyun, en az yeni yatırım ile maliyetleri düşürün, maliyetlerinizi azaltırken mevcut sistem performansını arttırın, müşterilerinize verdiğiniz hizmet kalitesini ve memnuniyetini bozabilecek ağ tıkanıklığı ve hız sorunlarının oluşmasını önleyerek rekabet üstünlüğü kazanın ve Pazar payınızı arttırın. Rakipleriniz, TAYF Teknoloji’nin size sunduğu TCP Acceleration çözümlerini keşfetmeden önce bu teknoloji avantajına siz sahip olun. Yatırımınızı yüksek verimlilikle kullanın, her sunucuya daha fazla müşteriyi ekleme imkanı kazanın!..

Menü