İnternet tarihçesinin yetenekli ve karmaşık yönetmeni…TCP

TCP, veri paketlerinin bölümlendirilmesini, kullanıcı verilerinin yeniden birleştirilmesini ve ağ trafik akışını ve tıkanıklık kontrolünü yönetir. IP, datagramları yeniden sıralayabildiğinden, TCP protokolü paket sekansındaki boşlukların gerçek kayıpları ifade ettiğini anında belirleyemez. Bir TCP oturumu boşta kaldığında veya paket teslim onayları kaybolduğunda, TCP zaman aşım ölçümlemelerini kullanarak bu paket kayıplarını algılar. Paketlerin yeniden iletim zamanlayıcıları önceki gidiş-dönüş zaman ölçümlerinin ağırlıklı ortalamasını kullanılarak sürekli güncellenir. Yavaşlatılmış veya gecikmeli zaman aşımları paket kurtarmayı yavaşlatır ve erken zaman aşımları gereksiz yeniden iletimlere neden olabilir. TCP’nin bu özelliği, ağdaki tıkanıklık zamanlarında yükleme ve indirme veri hızlarına ayrılan bant genişliğinin farklı olmasına ve veri yükleme hızının indirme hızına göre daha yavaş görünmesine neden olabilir.

TCP protokolü hiçbir zaman paket kaybını paket kaybı olarak tanımlamak için tasarlanmamıştır, bunun yerine tüm paket kayıpların tıkanıklıkla ilgili olduğunu varsayar. Paket kayıpları tespit edildiğinde, TCP yalnızca eksik paketi yeniden iletmekle kalmaz, aynı zamanda ACK sıralarını boşaltmak isteyen bir yönlendirici gibi davranarak TCP paketlerinin iletim hızını da azaltır. TCP protokolü ayrıca, ağda tıkanıklığa neden olmadan geçiş yapabilecek paket sayısına göre tahmini olarak açılmış tıkanıklık penceresinin nasıl davranacağını da yönetir. Yeni paketler yalnızca bu pencereden ve istemcinin paket alma çağrısı yaptığı pencere paket almaya açık ise/izin veriliyorsa paket gönderir.

TCP protokolünün tıkanıklık penceresini yönetme davranışı daha ilk Paket’de başlar, yeni paket gönderme onaylamaları ile pencerelerin açılmasını birer birer artırır ve istemciye paketlerin her teslim edildiği turun sonunda paket iletim hızını iki katına çıkarır. TCP Protokolünün bu davranışı genellikle TCP’nin slow start/yavaş başlangıç aşaması olarak bilinen davranışıdır ve gidiş dönüş süreleri boyunca katlanarak artan bir artışa dayanır. Bu yavaş başlangıçlı eşik tıkanıklığı pencerenin eşik açılma değerinin yarısına ayarlanır, pencere bir paketi gönderdiğinde eşik açılma değeri sıfırlanır, daha sonra TCP’nin yavaş başlangıcı istemci bağlantısı boyunca üç tur yaptıktan sonra eşiğe ulaşılana kadar tekrarlanır.

Paket kaybı durduğunda, TCP mekanizması daha büyük olan pencereyi açmaya başlamak için serbest kalır. Bu kümülatif etki, oturumun normal bir şekilde dengelenmesi ve çalışmaya başlaması için ek süre gerektirdiğinden, TCP’nin bu eşik tıkanıklığı yönetimi ağ trafiğinde ek sıkışıklık sonuçları doğurur.

TCP protokolünün bu karmaşık yapısı aşırı yüklenmiş ağlardaki bozulmalar ve sıkışıklığın  artması ile daha kaotik davranışlar göstermektedir. TAYF Teknoloji’nin TCP Acceleration çözümleri TCP’nin kaotik ağ sorunlarına karşı kurtarıcı davranış gösteren algoritmalara sahiptir.

 

Menü